MCSE Eğitimi Bursa

 

Data House Training

Giriş için Tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Microsoft Windows işletim sistemi, çok sayıda teknolojiyi ve endüstri standardını içinde barındırmaktadır. Bir işletim sistemi yazılımının içinde çok sayıda alt servis bir arada hizmet vermektedir. Bu servisleri kurulum aşamasından başlayarak birlikte uyum içinde ve güvenli çalıştırmak bilgi gerektirir. Bilgisayarı formatlayıp, işletim sistemi CD’sini takıp, standart kurulumu tamamlamak işletim sistemi kurulumunun yalnızca ön adımıdır. Bu işlem bittikten sonra esas düzenlemeler, rol tanımları, performans ve güvenlik ayarları yapılmaktadır. Mouse ya da klavyeyi ele geçiren meraklı herkesin Windows işlerim sistemlerini doğru ve yetkin kullanması beklenemez. Ürün alınıp kurulduğunda çok sayıda teknolojiyi de kurulduğu ortama taşımakta, ancak bilgi eksikliği nedeniyle bu teknolojilerin çok azı kullanılabilmektedir. Savurganlığı önlemenin tek yolu, bilgili uzman personel görevlendirmektir

mcse

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MCSE bu bölüm aramamotorları içindir.

 

 

 

 

 

Bilişim çalışanları kendi iş yerlerindeki sorunlar ve çözümleri konusunda elbette zaman içinde uzmanlık geliştirirler. Doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendikleri teknolojiler konusunda acil gereksinimlerini karşılayacak kadar bilgi edinirler. Ancak iş yoğunluğu yüzünden işin gerektirdiği ayrıntılı bilgi yelpazesine bir türlü sahip olamazlar. Kariyerleri o anda ilgilendikleri işin gereklilikleri ile sınırlı kalır. Oysa daha fazla bilgi, daha az iş, daha kolay çözüm geliştirme anlamına gelmektedir.
Önceleri yalnızca Microsoft eko-sisteminde çalışanların zorunlu tutulduğu sertifikasyon, tüm bilişimcilerin hizmetine sunulduğunda yeni bir hareket ortaya çıktı. Diğer teknolojiler de hemen kendi ürünlerinin doğru ve etkin kullanılması için sertifikasyon çalışmaları başlattılar. Sonuç olarak, her düzeydeki okul mezunlarının ilgili teknolojilerde uzmanlaştığı sertifikalı uzmanlar bilişim sektöründe çalışmaya başladığında verimlilik adına önemli farklar oluşturdular.

Bir çok kurum bilişim teknolojilerindeki arızaların, veri kayıplarının, fazla mesailerin, iş zamanı kayıplarında ortaya çıkan aksaklıkların teknoloji kullanmanın kaçınılmaz yan etkileri olduğunu sanıyordu. Ancak bu kurumlar sertifikalı uzmanlarla çalıştıktan sonra, diğer bilişim çalışanları için de sertifikasyonu koşul olarak kriterlerine kattılar. Artık sorunlar ortaya çıkmadan önce önlemleri alınıyor, zaten yatırım yapılmış olan yazılım ürünlerinin taşıdığı avantajlar kullanılıyor, durmadan gerekli gereksiz programlar alınmak zorunda kalınmıyordu. Ve 2000’li yıllarda sertifikasyon sınavları iş çevrelerinin istekleri de dikkate alınarak düzenlendi.

Günümüzde ne kadar eğitimli uzman bilişim dünyasına katılırsa katılsın, iş dünyasının ihtiyacını karşılayacak sayıya bir türlü erişilemiyor. Bu nedenle sürekli artan iş gücü açığı, bilişim teknolojileri uzmanlığını dünyanın her yerinde bugünün ve geleceğin en gözde mesleği haline getirdi.


Yüzlerce teknoloji arasında Microsoft teknolojilerinin %95’lere varan yaygın kullanımı, Microsoft sertifikasyonunu bir numaraya taşımış bulunmaktadır. Bizim ülkemiz ve gelişmekte olan diğer ülkeler için de çok önemli bir fırsat olarak beliren sertifikasyon, yeni yetişen potansiyel işsiz gençleri, Türkiye’de ve dünyada saygın, yüksek gelirli bir meslek sahibi olma olanağını kazandırma avantajı sağlamaktadır. Yeter ki; bir çok olgu gibi bu olanak da standartlarından ödün vermeden ve hakkı verilerek uygulansın.


Microsoft sertifikasyon programı son derece geniş bir yelpazede işletim sistemlerinden, uygulama programcılığına bilişim tasarımcılığından, bilişim danışmanlığına ve bilişim eğitimciliğine uzanan pek çok düzey içermektedir.


Sertifikasyon adaylarının işi ucuzlatmadan gerçek bir “dünya vatandaşı” düzeyine ulaşmaları için orta (intermediate) düzeyinde İngilizce bilgisine en kısa zamanda ulaşmaları ve yererli bir bilgisayar kullanıcısı olmaları gerekmektedir.

Doğal olarak bir yazılım CD’sini takıp, program kurmak ileri bilgisayar uzmanlığına karşılık gelmez. Yazılımın herkesçe bilinmeyen ayrıntılarına sahip olmadan, herkesin kolayca uygulayabildiği işlemleri yapabilmek fark yaratamaz. Eksik ve yüzeysel bilgiyle ya da başkalarından sorarak, görerek öğrenmekle ilerlemek olanaksızdır. Başta internet olmak üzere Microsoft’un sertifikalı uzmanlarına açtığı kaynakları kullanabilecek istek ve yeterlilikte olmak gerekir.

Bir ürünü iyi kullanmak için eğitim almak size hem zaman kazandırır, hem de doğru bilgiye kısa sürede eriştirerek işinizi bilerek ve güvenle yapmanızı sağlar. Bunun için sınava girmeniz gerekmez. Ancak sertifikalı uzman olmak ve her gittiğiniz yerde daha ileriye gitmek istiyorsanız, çeşitli sertifika unvanlarına sahip olmak için gereken seçilmiş konulardaki sınavları bir araya getirerek kendi kariyerinizi belirlemelisiniz.
 

Hangi Microsoft Sertifikaları Vardır?

Aşağıdaki Microsoft sertifikaları bir ya da birden çok sertifika sınavına girilerek ve çeşitli yeterlilik düzeyleri aşılarak kazanılan unvanlardır. Her biri için ayrı hedef ve olanaklar web sayfalarımızda açıklanmaktadır.MCP
Microsoft Yetkili Ürün Uzmanı

Microsoft Certified Professional

MCSA
Microsoft Yetkili Sistem Yöneticisi

Microsoft Certified Systems Administrator

MCSE
Microsoft Yetkili Sistem Eksperi

Microsoft Certified Systems Expert

MCDBA
Microsoft Yetkili Veritabanı Yöneticisi

Microsoft Certified Database Administrator

MCAD
Microsoft Yetkili Uygulama Programcısı

Microsoft Certified Applications Developer

MCSD
Microsoft Yetkili Analist Programcı

Microsoft Certified Solution Developer

MCITP
Microsoft Yetkili BT Tasarımcısı

Microsoft Certified IT Professional

MCPD
Microsoft Yetkili Profesyonel Programcı

Microsoft Certified Professional Developer

MCTS
Microsoft Yetkili Teknoloji Uzmanı

Microsoft Certified Technology Specialist

MCDST
Microsoft Yetkili Masaüstü Teknisyeni

Microsoft Certified Desktop Technician

MCT
Microsoft Yetkili Eğitmeni

Microsoft Certified Trainer

MCLC
Microsoft Yetkili Eğitim Danışmanı

Microsoft Certified Learning Consultant

MCAP
Microsoft Baş Yapılandırıcı Programı

Microsoft Certified Arch. Program

MOS
Microsoft Office Uzmanı

Microsoft Office Specialist

Windows 2003 MCSE Programı
·Güvenli Altyapı

Bir kuruluşun rekabet gücünü devam ettirebilmesi için ağ üzerinden etkili ve güvenli bilgi işlem artık her zamankinden daha önemli bir hale gelmiştir. Özellikle önemli verileri şifrelemek artık çok kolaylaştırılmıştır. Virüsler ve diğer yollardan gelen zararlı kodların yapabilecekleri zararları önlemek için yazılım kısıtlama ilkeleri kullanılabilir. Windows Server 2003 ürünü, ortak anahtar altyapısı (PKI) kullanımı için en iyi seçimdir, otomatik kayıt ve yenileme özellikleri ise akıllı kartların ve sertifikaların kurum içinde kullanımını kolaylaştırmaktadır.·Kolay Kurumsal Kurulum, Yönetim ve Kullanım

Artık yakından tanıdığınız Windows arabirimi ile, Windows Server 2003 kullanımı kolay bir sistemdir. Yeni sihirbazlar belirli sunucu rollerinin kurulumunu ve rutin sunucu yönetim görevlerini oldukça basitleştirmektedir, atanmış bir yöneticisi bulunmayan sunucuların yönetilmesi dahi çok kolaydır. Uzaktan Kurulum Hizmetleri gibi gelişmiş kurumsal kurulum araçları yöneticilerin hızlı bir biçimde sistem görüntülerini oluşturmalarını ve sunucuları kurmalarını sağlar.·Kurumsal Çapta Güvenilirlik, Kesintisiz Kullanım, Ölçeklenebilme Kapasitesi ve Performans

Internet Information Services (IIS) 6.0 bünyesindeki bellek yansıtma, Kolay Bellek Ekleme, durum algılama gibi yeni ve gelişmiş özellikler sayesinde daha güvenilir bir sistem oluşturulmuştur. Tek bir işlemciden 32 yollu sistemlere kadar sağlanan destekle, ölçeklenebilme kapasitesi artmıştır. Dosya sisteminde yüzde 140'a varan, Active Directory, XML Web hizmetleri, Terminal Hizmetleri ve ağ işlemlerinde ise gözle görülür performans artışı, Windows Server 2003 sisteminin hızını oldukça yukarılara taşımıştır.

Sistem Takviyesi ve En Son Teknoloji Sayesinde Toplam Maliyette Azalma

Windows Server 2003 kuruluşların maliyetlerini düşürmesine yardım eden birçok teknik gelişme içerir.

Dinamik Intranet ve Internet Web Siteleri Oluşturmada Kolaylık

Yüksek kararlılıkda ve güvenli bir sistemdir. Microsoft Windows Media™ hizmetleri ise dinamik içerik programlama sayesinde akış verisi konusunda çözüm oluşturmayı kolaylaştırır, güvenilir ve hızlı bir performans ortaya çıkarır.

Bütünleşmiş Uygulama Sunucusu İle Hızlı Bir Geliştirme İşlemi

Microsoft .NET Framework yapısı Windows Server 2003 işletim sistemi ile bütünleşmiş durumdadır. Windows Server 2003 yazılım geliştiricilerin verimliliğini ve uygulamaların sağlayacağı kazancı arttıran birçok özellikler sunar. Geliştiriciler, ASP.NET mobil Web Formları denetimleri ve diğer araçlar yoluyla mobil özellikli Web uygulamaları ve hizmetlerini hızlı bir biçimde oluşturabilirler.

XML Web Hizmetlerinin Kolayca Bulunması, Ortak Olarak Kullanılması ve Yeniden Kullanılması

Geliştiriciler, yöneticiler, kullanıcılar ve ortaklar; Kurumsal Evrensel Tanımlama, Keşif ve Bütünleşme (UDDI) Hizmetleri olarak adlandırılan yeni bir hizmet sayesinde XML Web hizmetlerini kolayca ve çabuk bir biçimde bulup, yeniden kullanabilirler.

Güçlü Yönetim Araçları

Eklenti bileşen olarak kullanılması düşünülen yeni Grup İlkesi Yönetim Konsolu (GPMC), yöneticilerin kullanıcı masaüstleri, ayarlar, güvenlik ve gezici profiller gibi anahtar yapılandırma alanlarını otomatik hale getiren ilkeleri daha iyi bir biçimde dağıtıp yönetebilmelerini sağlar.

Destek Maliyetinde Azalma

Yeni anlık kopya özelliği ile, kullanıcılar bir destek görevlisinden yardım almak üzere herhangi bir

masraf yapmadan, dosyaların eski hallerini görebilirler. Dağıtılmış Dosya Sistemi (DFS) ve Dosya

Çoğaltma Hizmeti (FRS) üzerinde yapılan geliştirmeler kullanıcıların dosyalarına istedikleri yerden

erişebilmelerini sağlar. İleri düzeyde güvenlik isteyen uzaktaki kullanıcılar için, uzaktan erişim

Bağlantı Yöneticisi, kullanıcılara (bağlantı yapılandırma ile ilgili teknik bilgileri bilmelerine gerek

kalmadan) sanal, özel ağ (VPN) erişimi sağlayacak şekilde yapılandırılabilir.

Ortaklar ve Sertifikalı Profesyonellerden Oluşan Dünya Çapında Bir Ağdan Uzman Desteği Kuruluşlar dünya çapında donanım, yazılım ve hizmet vermeye hazır 750,000 ortak ve 450,000 Microsoft Sertifikalı Profesyonel'den (MCP) oluşan çok çeşitli çözüm noktalarına ulaşabilir.MCSE 2003 Eğitimleri

2274 Managing a Microsoft Windows Server 2003 Environment

2275 Maintaining a Microsoft Windows Server 2003

2277 Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server

2003 Network Infrastructure: Network Services

2278 Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure

2279 Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure

2282 Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure

2159 Deploying and Managing Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2000


Sınavlar

70–290 Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment

70–291 Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure

70-293 Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure

70-294 Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure

70-210 Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows 2000 Professional

70-297 Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure

70-227 Installing, Configuring, and Administering Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000, Enterprise EditionMCSE sertifikasına sahip olmanın kurumunuza ve size katkıları nelerdir?


MCSE’ler, sistem planlamasında, ağ yönetiminde, danışmanlıkta, yazılım ve donanımın kuruluş, destek aşamalarında en üst düzeydeki bilgileriyle mükemmel projelerin mimarı olurlar. Böylece çok daha kısa sürede, çok daha az maliyetle, daha sağlıklı ve verimli sonuçlar alınmasını sağlarlar.

MCSE’lerle çalışan kurumlar, rekabet güçlerini yükseltebilmek için, çağın gerektirdiği bilişim altyapısını en iyi şekilde oluşturabilirler.

MCSE’lerle çalışan kurumlar, sürekli gelişen teknolojiyi yakından izlemek, yeni teknolojilerin iş ihtiyaçlarına katkısını analiz etmek ve uygulanabilirliği olan çözümleri en kısa sürede kuruma entegre etmek için gereken vizyona sahip olurlar.

Kurumlar, MCSE’lerle çalıştıkları sürece bilişim altyapısında oluşan problemlerden kaynaklanabilecek her türlü iş ve para kaybını engellemek için gerekli kaynaklara sahiptirler.

MCSE’lerle çalışan kurumlar, ihtiyaçlarına karşı düşen çözümleri çok daha iyi planlayarak birlikte çalıştıkları çözüm ortaklarından en yüksek verimi elde edebilirler.

MCSE’lerle çalışan IT çözüm ortakları, yaptıkları projelerde en yüksek müşteri memnuniyetini sağlayabilirler.

MCSE sertifikası, IT profesyonellerinin endüstrinin taleplerini karşılayabilecek uzmanlar olduklarını kanıtlar.

MCSE sertifikası, tüm dünyada yöneticiler tarafından uzmanlık ve kalite göstergesi olarak kabul edilmiştir.

MCSE’ler çalıştıkları kuruma en yüksek katkıyı sağlayarak daha üst düzey sorumluluk ve gelir sahibi olurlar.

MCSE’ler Microsoft tarafından verilen özel belgelere sahip olurlar, indirimli TechNet aboneliği kazanırlar, yeni ürünlerin Beta sürümlerine herkesden önce sahip olurlar, Microsoft ile çok daha yakın ilişki içinde olup sadece MCSE’ler için ayrılmış özel Web alanlarına erişebilir, sadece MCSE’ler için planlanan teknoloji seminerlerine davet edilirler. Böylece gelişmeleri çok daha yakından takip etme fırsatı bulurlar.

MCSE’ler tüm dünyaya yayılmış diğer MCSE’ler ile sürekli temas içinde olup diğer ülkelerdeki örnek projeleri yakından izleyebilirler.

MICROSOFT TEMEL SERTİFİKA EĞİTİMLERİ

MCSE Sertifikaları Müfredatı (Microsoft Certified System Administrator)
Öngörülen Süre: 126-168 Saat - Toplam Fiyatı: $ 1240
MCSE Sertifikası
MCSE Sertifikası Core Müfredatı
MCSE Windows 2000: Express Pack
Complete MCSE Sertifikası (Windows 2000 Müfredatı)

Microsoft Certified Systems Engineer sertifikası network konusunda uzman olmak isteyen network ağ yöneticileri, destek uzmanları, yazılım geliştiricileri, bilgi teknolojileri danışmanları, eğitmenler gibi Microsoft ürünleri konusunda teknik deneyim kazanmak ve bunu belgelemek isteyen kişiler için hazırlanmıştır.

Microsoft Sertifikalı Sistem Mühendisleri, Microsoft Windows 2000® Server ve Microsoft BackOffice® paketinin bileşenlerini, etkili bir biçimde kullanarak yerel ve geniş alan ağlarında planlama, oluşturma, yönetme ve olası sorunları giderme becerilerine sahiptirler. MS Windows 2000 MCSE adayları bu ünvana sahip olabilmek için toplam 7 tane sınavı vermelidirler. Bu sınavların dördü zorunlu,bir tanesi zorunlu seçmeli, diğer ikisi de seçmeli sınavlardır.

Complete MCDBA Müfredatı (Microsoft Certified Database Administrator)
İçerdiği Kurs Sayısı: 26
Öngörülen Süre: 156-208 Saat - Toplam Fiyat: $ 1130

MCDBA (Microsoft Certified Database Administrator) Certified Database Administrator sertifikası SQL server veritabanlarını oluşturan ve yöneten kişiler için yeterliliklerini ispatlamaları için düşünülmüştür. Fiziksel veritabanı dizaynı yapan, mantıksal veri modelleri oluşturan , fiziksel veri tabanlarını oluşturan, Transact-SQL kullanarak data servisleri oluşturan, güvenliği ayarlayıp, kontrol eden, veritabanlarını izleyip optimize eden, SQL server\'i yükleyen ve konfigüre eden kişiler için uygundur. MCDBA sertifikasına sahip olarak database kullanımına ihtiyacı olan bir işletmede database yönetimi, yaratılması, database analizleri yapabilirsiniz. Şu an tüm dünyada IT sektöründe database yöneticilerinin sayısı oldukça az olduğu için bu sertifikasyona önemi oldukça fazladır.

Complete MOUS Müfredatı- (Microsoft Office User Specialist -Complete Office 2000)
İçerdiği Kurs Sayısı: 18
Öngörülen Süre: 96-128 Saat - Toplam Fiyat: $ 395

MOUS Müfredatı, Access 2000, Excel 2000, FrontPage 2000, Outlook 2000, PowerPoint 2000, Word 2000 ve Project 2000 müfredatlarının tamamını içeren bir programdır. Programın amacı Office uygulamaları kullanmaya yeni başlayandan uzman kullanıcılara Office 2000 kullanımı için gerekli yetenekleri kazandırmaktır.

Complete MCSD Müfredatı - (Microsoft Certified Solution Developer)
İçerdiği Kurs Sayısı: 36
Öngörülen Süre: 216 - 288 Saat - Toplam Fiyat: $ 2415

Microsoft Certified Solution Developer (MCSD) Microsoft ürünlerini,teknolojilerini,platformlarını kullanarak çözümler üretebilmek amacına güden IT profesyonellerine sunulan bir sertifikasyondur. MCSD masaüstü çözümleri, Web tabanlı çözümler, çok katmanlı network ve uygulama çözümleri ve işlem tabanlı uygulama çözümleri üretebilme bilgisine sahip olur. Genellikle programcıların sahip olması gereken bir sertifikadır.

Microsoft temel sertifika eğitimleri konusundaki yukarıda belirttiğim müfredatların içeriğindeki kurs sayısı çok fazla olduğu için burada tamamını belirtemedim. Katılmayı arzu ettiğiniz müfredat(lar) için firmamızla irtibat kurduğunuz takdirde içeriğindeki kursları detaylı bir şekilde iletilecektir. Buna istinaden müfredatların içerisinde yer alan her bir kurs için birim fiyat da çıkartılabilir.
 

MCSE on Microsoft Windows Server 2003 Certification RequirementsContent Updated: August 01, 2006

On this page


Core Exams

Elective Exams

Upgrade Exams

Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE) candidates on the Microsoft Windows Server 2003 track are required to satisfy the following requirements:

Core exams (six exams required)
Four networking system exams
One client operating system exam
One design exam
Elective exams (one exam required)
Together with the core exams, the elective exams provide a valid and reliable measure of technical proficiency and expertise in solution design and implementation. MCSE candidates should also have at least one year of experience implementing and administering network operating systems and desktop operating systems.

Upgrade exams (two exams required)
Microsoft has designed an upgrade path that will enable a current MCSE to earn the Windows Server 2003 credential in a time-effective and cost-effective manner.

For more information about the Windows Server 2003 exams, see the Frequently Asked Questions.

The following tables list Official Microsoft Learning Products, including classroom training courses, e-learning, and Microsoft Press books that are designed to help Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE) candidates prepare for the required exams. See individual Exam Preparation Guides for exam availability.

Core exams (six exams required)


Core Exams: Networking System (Four Exams Required) Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
Exam 70–290: Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment Course 2273: Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (five days)

or

Course 2274: Managing a Microsoft Windows Server 2003 Environment (five days)and

Course 2275: Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (three days)

or

Course 2208: Updating Support Skills from Microsoft Windows NT 4.0 to Microsoft Windows Server 2003 (three days) Course 2274: Managing a Microsoft Windows Server 2003 Environment (21 hours)

and

Course 2275: Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (17 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-290): Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (ISBN 0-7356-1437-7)1
Exam 70–291: Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure Course 2276: Implementing a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Hosts (two days)

and

Course 2277: Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Services (five days)

or

Course 2208: Updating Support Skills from Microsoft Windows NT 4.0 to Microsoft Windows Server 2003 (three days) Course 2276: Implementing a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Hosts (10 hours)

and

Course 2277: Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Services (24 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-291): Implementing, Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (ISBN 0-7356-1439-3)1
Exam 70-293: Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure Course 2278: Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (five days) Course 2278: Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (22 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-293): Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (ISBN 0-7356-1893-3)1
Exam 70-294: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure Course 2279: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (five days) Course 2279: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (20 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-294): Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (ISBN 0-7356-1438-5)1


Core Exams: Client Operating System (One Exam Required) Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
Exam 70–270: Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows XP Professional Course 2285: Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows XP Professional (two days)

or

Course 2272: Implementing and Supporting Microsoft Windows XP Professional (five days) Course 2285: Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows XP Professional (eight hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-270): Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows XP Professional, Second Edition (ISBN - 0-7356-2152-7)
Exam 70-2102: Installing, Configuring, and Administering Microsoft Windows 2000 Professional Course 2151: Microsoft Windows 2000 Network and Operating System Essentials (three days)

Course 2152: Implementing Microsoft Windows 2000 Professional and Server (five days) There are no E-Learning courses currently available. MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-210): Microsoft Windows 2000 Professional, Second Edition (0-7356-1766-X)


Core Exams: Design3
(One Exam Required) Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
Exam 70-2974: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure Course 2282: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (five days) Course 2282: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (16 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-297): Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (0-7356-1970-0)
Exam 70-2984: Designing Security for a Microsoft Windows Server 2003 Network Course 2830: Designing Security for Microsoft Networks (three days) Course 2830: Designing Security for Microsoft Networks (18 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-298): Designing Security for a Microsoft Windows Server 2003 Network (0-7356-1969-7)
Elective exams (one exam required)


Elective Exams
(One Exam Required) Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
Exam 70–0895: Designing, Implementing, and Managing a Microsoft Systems Management Server 2003 Infrastructure Course 2596: Managing Microsoft Systems Management Server 2003

and

Course 2597: Planning and Deploying Microsoft Systems Management Server 2003 There are no E-Learning courses currently available. Microsoft Systems Management Server 2003 Administrator’s Companion (0-7356-1888-7)
Exam 70-2275: Installing, Configuring, and Administering Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000, Enterprise Edition Course 2159: Deploying and Managing Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2000 (three days) There are no E-Learning courses currently available. MCSE Training Kit: Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2000 (0-7356-1347-8)
Exam 70-2285: Installing, Configuring, and Administering Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition Course 2072: Administering a Microsoft SQL Server 2000 Database (five days) There are no E-Learning courses currently available. MCSE Training Kit: Microsoft SQL Server 2000 System Administration (0-7356-1247-1)
Exam 70-229: Designing and Implementing Databases with Microsoft SQL Server 2000 Enterprise Edition Course 2073: Programming a Microsoft SQL Server 2000 Database (five days)

Course 2071: Querying Microsoft SQL Server 2000 with Transact-SQL (two days) There are no E-Learning courses currently available. MCSE Training Kit: Microsoft SQL Server 2000 Database Design and Implementation (0-7356-1248-X)
Exam 70-232: Implementing and Maintaining Highly Available Web Solutions with Microsoft Windows 2000 Server Technologies and Microsoft Application Center 2000 Currently, corresponding Official Microsoft Learning Products are unavailable. There are no E-Learning courses currently available. Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.
Exam 70-235: TS: Developing Business Process and Integration Solutions Using BizTalk Server Course 2933: Developing Business Process and Integration Solutions Using Microsoft BizTalk Server 2006 (available as a five-day classroom training course in mid-2006)

Course 2934: Deploying and Managing Business Process and Integration Solutions Using Microsoft BizTalk Server 2006 (available as a two-day classroom training course in mid-2006) There are no E-Learning courses currently available. There are no Microsoft Press Products currently available
Exam 70-262: TS: Microsoft Office Live Communications Server 2005 - Implementing, Managing, and Troubleshooting Currently, corresponding Official Microsoft Learning Products are unavailable. There are no E-Learning courses currently available. Currently, corresponding Microsoft Press Products are unavailable.
Exam 70-281: Planning, Deploying, and Managing an Enterprise Project Management Solution Course 2732: Planning, Deploying, and Managing an Enterprise Project Management Solution (five days) There are no E-Learning courses currently available. Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.
Exam 70-282: Designing, Deploying, and Managing a Network Solution for a Small- and Medium-Sized Business Course 2395: Designing, Deploying, and Managing a Network Solution for the Small and Medium-Sized Business There are no E-Learning courses currently available. Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.
Exam 70-2845: Implementing and Managing Microsoft Exchange Server 2003 Course 2400: Implementing and Managing Microsoft Exchange Server 2003

and

Workshop 2011: Troubleshooting Microsoft Exchange Server 2003 Course 2400: Implementing and Managing Microsoft Exchange Server 2003 (17 hours)

Course 2008: Designing a Microsoft Exchange Server 2003 Organization (16 hours)

Course 2009: Upgrading Your Skills from Microsoft Exchange Server 5.5 to Microsoft Exchange Server 2003 (16 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-284): Implementing and Managing Microsoft Exchange Server 2003 (0-7356-1899-2)
Exam 70-285: Designing a Microsoft Exchange Server 2003 Organization Course 2008: Designing a Microsoft Exchange Server 2003 Organization (two days) Course 2008: Designing a Microsoft Exchange Server 2003 Organization (16 hours)

Course 2009: Upgrading Your Skills from Microsoft Exchange Server 5.5 to Microsoft Exchange Server 2003 (16 hours) Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.
Exam 70-2974: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure Course 2282: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (five days) Course 2282: Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (16 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-297): Designing a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory and Network Infrastructure (0-7356-1970-0)
Exam 70-2984: Designing Security for a Microsoft Windows Server 2003 Network Course 2830: Designing Security for Microsoft Networks (three days) Course 2830: Designing Security for Microsoft Networks (18 hours) MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-298): Designing Security for a Microsoft Windows Server 2003 Network 0-7356-1969-7)
Exam 70-299: Implementing and Administering Security in a Microsoft Windows Server 2003 Network Course 2823: Implementing and Administering Security in a Microsoft Windows Server 2003 Network There are no E-Learning courses currently available. MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-299): Implementing and Administering Security in a Microsoft Windows Server 2003 Network (0-7356-2061-X)
Exam 70–301: Managing, Organizing, and Delivering IT Projects by Using Microsoft Solutions Framework 3.0 Course 1846: Microsoft Solutions Framework Essentials

and

Course 2710: Analyzing Requirements and Defining Microsoft .NET Solution Architectures Course 2710: Analyzing Requirements and Defining Microsoft .NET Solution Architectures (21 hours) Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.
Exam 70–3505: Implementing Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2004 Course 2824: Implementing Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2004 Course 2826: Upgrading to Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2004 (12 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exam 70-350): Implementing Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2004 (0-7356-2169-1)
Exam 70–4315: TS: Microsoft SQL Server 2005 - Implementation and Maintenance Course 2779: Implementing a Microsoft SQL Server 2005 Database (available as three-day classroom training in early 2006)

and

Course 2780: Maintaining a Microsoft SQL Server 2005 Database (available as three-day classroom training in early 2006) 2778: Writing Queries Using Microsoft SQL Server 2005 Transact–SQL (18–hour series; available mid–2006)

2936-2944: Free* Microsoft E-Learning Series for Database Administrators, Database Developers, and Business Intelligence Developers MCTS Self–Paced Training Kit (Exam 70–431): Implementing and Maintaining Microsoft SQL Server 2005 (available mid–2006)

Microsoft SQL Server 2005: Database Essentials Step by Step (0-7356-2207-8)

Microsoft SQL Server 2005: Applied Techniques Step by Step (0-7356-2316-3)

Programming Microsoft SQL Server 2005 (available mid–2006)

Microsoft SQL Server 2005 Administrator's Pocket Consultant (0-7356-2107-1)

Microsoft SQL Server 2005 Administrator's Companion (available mid–2006)


As an alternative to the electives that are listed in the Electives Table, these Microsoft certifications may be substituted for an MCSE elective:


Microsoft Certifications
MCSA on Microsoft Windows 2000
MCSE on Microsoft Windows 2000
MCSE on Microsoft Windows NT 4.06


As an alternative to the electives that are listed in the Electives Table, these third-party certifications may be substituted for an MCSE elective:


Certifications Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
CompTIA Security+7 Course 2810: Fundamentals of Network Security (four days) There are no E-Learning courses currently available. Security+ Certification Training Kit (0-7356-1822-4)
Unisys UN0-101: Implementing and Supporting Microsoft Windows Server 2003 Solutions in the Data Center Currently, corresponding Official Microsoft Learning Products are unavailable. There are no E-Learning courses currently available. Currently, a corresponding Microsoft Press title is unavailable.

Upgrade exams
Microsoft has designed an upgrade path that will enable a current MCSE to earn the Windows Server 2003 credential in a time-effective and cost-effective manner.

For the MCSE on Windows 2000 credential, the candidate should keep the following in mind:

Networking: An MCSE on Windows 2000 has the option to take only Exams 70-292 and 70-296 instead of all four core network exams; however, an MCSE on Windows 2000 can elect to take all four core network exams.
Client: An MCSE on Windows 2000 has already passed Exam 70-210 or 70-270, which also satisfies the client requirement for MCSE on Windows Server 2003; therefore, no action is required.
Design: The design skills required of an MCSE on Windows Server 2003 do not differ significantly from those required of an MCSE on Windows 2000; therefore, no action is required.
Elective: Elective exams are required so that candidates prove technical breadth, interoperability skills, or additional technical depth. For MCSEs on Windows 2000, the current MCSE credential satisfies the elective requirement for Windows Server 2003 because it proves the ability to support another version of the platform; therefore, no additional action is required.
For the MCSE on Windows NT 4.0 credential, the candidate should keep the following in mind:

Networking: The core networking skills required for Windows Server 2003 are significantly different than those required for Windows NT 4.0; therefore, an MCSE on Windows NT 4.0 must prove their skills on all four core network exams.
Client: If the candidate has already taken either Exam 70-210 or 70-270, no additional action is required.
Design: An MCSE on Windows NT 4.0 was not required to prove design skills, so they must prove their skills by passing either a Windows 2000 or Windows Server 2003 design exam. If the candidate has already taken a Windows 2000 design exam, no additional action is required.
Elective: Elective exams are required so that candidates prove technical breadth, interoperability skills, or additional technical depth. For an MCSE on Windows NT 4.0, the MCSE credential itself satisfies the elective requirement for Windows Server 2003 because it proves the ability to support another version of the platform; therefore, no additional action is required.
For the Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA) on Windows 2000 credential, the candidate should keep the following in mind:

Networking: An MCSA on Windows 2000 has the option to take Exam 70-292 instead of Exams 70-290 and 70-291. However, Exams 70-293 and 70-294 are still required.
Client: An MCSA on Windows 2000 has already passed Exam 70-210 or 70-270, which also satisfies the client requirement for MCSE on Windows Server 2003; therefore, no action is required.
Design: The MCSA certification does not require candidates to prove design skills. To attain the MCSE on Windows Server 2003 certification, you must pass a design exam listed in the certification requirements that are described earlier.
Elective: Elective exams are required so that candidates prove technical breadth, interoperability skills, or additional technical depth. For an MCSA on Windows 2000, the MCSA credential itself satisfies the elective requirement for MCSE on Windows Server 2003 because it proves the ability to administer another version of the platform; therefore, no additional action is required.
Upgrade Exams for an MCSE on Windows 2000 (Two Exams Required) Classroom Training Microsoft E-Learning Microsoft Press Books
Exam 70-292: Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment for an MCSA Certified on Windows 2000 Course 2299: Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment for an MCSA Certified on Windows 2000 (available November 2003)

or

Workshop 2209: Expert Track: Updating Systems Administrator Skills from Microsoft Windows 2000 to Windows Server 2003

or

Course 2273: Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (five days)

or

Course 2274: Managing a Microsoft Windows Server 2003 Environment (five days)

and

Course 2275: Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (three days)

and

Course 2276: Implementing a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Hosts (two days)

and

Course 2277: Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Services (five days) Course 2274: Managing a Microsoft Windows Server 2003 Environment (21 hours)

and

Course 2275: Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment (17 hours)

and

Course 2276: Implementing a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Hosts (10 hours)

and

Course 2277: Implementing, Managing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure: Network Services (24 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exams 70-292 and 70-296): Upgrading Your MCSA/MCSE Certification to Microsoft Windows Server 2003 (0-7356-1971-9)
Exam 70-296: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment for an MCSE Certified on Windows 2000 Course 2297: Planning, Implementing, Managing and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Environment for an MCSE Certified on Windows 2000

or

Workshop 2207: Expert Track: Updating Systems Administrator and Engineer Skills from Microsoft Windows 2000 to Windows Server 2003

or

Course 2278: Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (five days)

and

Course 2279: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (five days) Course 2278: Planning and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Network Infrastructure (22 hours)

and

Course 2279: Planning, Implementing, and Maintaining a Microsoft Windows Server 2003 Active Directory Infrastructure (20 hours) MCSA/MCSE Self-Paced Training Kit (Exams 70-292 and 70-296): Upgrading Your MCSA/MCSE Certification to Microsoft Windows Server 2003 (0-7356-1971-9)

Note No additional core or elective exams are required for an MCSE on Windows 2000 who passes Exams 70-292 and 70-296.


1This book is also one of the four books that are contained in MCSE Self-Paced Training Kit (Exams 70-290, 70-291, 70-293, 70-294): Microsoft Windows Server 2003 Core Requirements (ISBN: 0-7356-1953-0).

2 Candidates who passed Windows NT 4.0 Exams 70-067, 70-068, and 70-073 had the option to take the comprehensive Exam 70-240: Microsoft Windows 2000 Accelerated Exam for MCPs Certified on Microsoft Windows NT 4.0. By passing this exam, candidates met the MCSE exam requirement for 70-210. Exam 70-240 is no longer available.

3 Candidates may also take Exams 70-219, 70-220, 70-221, or 70-226 to satisfy the Core Design exam requirement.

4 Exams 70-297 and 70-298 may each count one time as either one core design exam or one elective exam but not both.

5 Exams 70-089, 70-227, 70-228, 70-284, and 70-350 may each count toward both the MCSA and MCSE elective exam requirements.

6 Although exams are no longer available for the MCSE on Microsoft Windows NT 4.0 certification, individuals who earned this credential remain certified.

7 CompTIA Security+ certification satisfies both the MCSE elective requirement and an MCSE: Security specialization requirement.

mcse1

Bir Microsoft Windows işletim sistemi, çok sayıda teknolojiyi ve endüstri standardını içinde barındırmaktadır. Bir işletim sistemi yazılımının içinde çok sayıda alt servis bir arada hizmet vermektedir. Bu servisleri kurulum aşamasından başlayarak birlikte uyum içinde ve güvenli çalıştırmak bilgi gerektirir. Bilgisayarı formatlayıp, işletim sistemi CD’sini takıp, standart kurulumu tamamlamak işletim sistemi kurulumunun yalnızca ön adımıdır. Bu işlem bittikten sonra esas düzenlemeler, rol tanımları, performans ve güvenlik ayarları yapılmaktadır. Mouse ya da klavyeyi ele geçiren meraklı herkesin Windows işlerim sistemlerini doğru ve yetkin kullanması beklenemez. Ürün alınıp kurulduğunda çok sayıda teknolojiyi de kurulduğu ortama taşımakta, ancak bilgi eksikliği nedeniyle bu teknolojilerin çok azı kullanılabilmektedir. Savurganlığı önlemenin tek yolu, bilgili uzman personel görevlendirmektir.
Network İşletim Sistemini doğru ve verimli kullanımını sağlar.

· İşletme gereksinimlerine göre en doğru teknolojilere en doğru yatırımı planlar.

· Network altyapı planlaması ve kurulumlarını yapar.

· Mevcut ya da kurulacak sistemlerin analizini, tasarımını ve bakımını yapar.

· İşletim sistemleri ve network ile ilgili sorunlar ortaya çıkmadan önlemini alır.

· Microsoft’un kendisine sağladığı ayrıcalıkları kullanarak firmasına rekabet avantajı sağlar.

· Teknolojideki yeniliklerden herkesten önce haberdar olarak gelişmelerden firmasını yararlandırır.

· Firma içinden ve dışından kaynaklanabilecek saldırı olasılıklarına karşı önlem alır; işlerin kesintisiz sürmesini sağlar.

· Bilişim teknolojilerinin firmasınca avantaj olarak kullanılmasını sağlar; teknolojik sorunların oluşmasına izin vermeyerek işgücü kaybı, verim düşüklüğü ve güvenlik açıklarını önler.

· Firma güvenlik politikalarının oluşmasında ve izlenmesinde önemli rol oynar.

· Zaman ve iş kaynaklarını değerlendirmede verimli en üst düzeye taşımaya katkıda bulunur.

· Firmasını gereksiz yatırımlardan alı koyar. Eldeki olanakları en üst düzeyde kullanarak gereksiz yeni yazılım ve donanım alınmasına, satıcı firmaların yanlış yönlendirmelerine karşı koyar.

· Bilgi sistemlerinin iş akış süreçlerinin doğru belirlenmesini sağlar.

· Bilgi akışındaki gereksiz süreçleri ayıklayarak işi sadeleştirir.

· Bilgi tekrarını önleyerek zamandan ve ekonomik kaynaklardan tasarruf sağlar.

· Yıkım önlemi ve yıkım onarımı konusundaki bilgisiyle veri ve iş kayıplarını önler, olası kayıpları en aza indirir.

· Değişim yönetimi bilgisiyle firmanın geleceğini daha doğru planlamasına ve istenmeyen sürprizlerden arındırmaya katkıda bulunur.

· Güvenli bilişim hizmeti ve mutlu çalışanlar için uygun ortamın sağlanmasına katkıda bulunur.Bir MCSE Hangi Alanlarda Uzmandır?

· Sistemleri amaca uygun kurar, yapılandırır.

· Sistem performansını en üst düzeye çıkartır.

· Her işin “güvenlik” kurallarına uygun yapılmasını, kurulumların çökmeden çalışmasını sağlar.

· Network mimarisinin en ekonomik ve en performanslı tasarımını yapmaya yetkilidir.

· Active Directory yapılandırmasını ve uyulacak kuralları belirler. İş akışının işgücü devrinden olumsuz etkilenmeden kesintisiz sürmesini sağlayan dünya standartlarını uygulama bilgisine sahiptir.

· Yerel ve Geniş Alan Ağları (WAN/LAN) tasarımlarını doğru yapar. En ekonomik ve en güvenli bağlantı teknolojilerini uygulama konusunda Firewall, VPN teknolojilerini ilave yazılım yatırımı yapmaksızın uygular.

· Yalnızca teknik ayrıntıları konusunda değil, teknik yatırımın ekonomik düzeyinin doğru belirlenmesinde hesaplama ve objektif kriterler kullanma konusunda eğitimlidir.

· Yazılım kurulumlarının ve donanımın merkezi yönetimini sağlar. Toplam sahip olma maliyetini düşürür.

· Dosyalama sistemlerinin gelecek gözetilerek planlanmasını ve yönetilmesini sağlar.

· Yazıcı ve faks yönetimini denetim altına alır.

· Bilgisayar kullanıcılarının sistemlerini sağlıklı kullanmasını sağlar. Yeterli bilgi sahibi olmayanları yönlendirir, sisteme ve işlerine zarar vermelerini önler, merkezi destek sağlar ve aksaklıkları giderir. Ek yatırım yapmadan uzaktan destek ve uygulamalı iş başı eğitimi verebilir.

· Firma içi ve dışındaki veri akışını şifreleme, rakiplerden ve kötü niyetli kişilerden bilgi sakınımını sağlar.

· Sistemlerin otomatik olarak kendilerini onarmasını, personel hatalarının oluşmadan giderilmesini sağlar.

· İnternet teknolojilerinden en yüksek ve en ekonomik faydayı güvenlikten ödün vermeden sağlar.

· Diğer bilişim teknisyen ve uzmanların iş akışlarını, iş ve yetki paylaşımlarını düzenler.

· Bilgi sistemleri bölümünün sağlıklı ve çağdaş işleyiş ilkelerini belirlemede kurum kültürüne katkıda bulunur.